Kurucumuzdan

“İnsanların kalbine ve ruhuna dokunmayan eğitim, hikayedir”

Prof. Dr. Erkan KIRAL

Eğitimde Mükemmellik Derneği olarak sorunların çözümünde her bireye sorumluluk düştüğünü ve bunu hep birlikte çözüme kavuşturacak adımlar atmaya inanıyoruz.

Eğitimde Mükemmellik Derneği, güzel ülkemin 81 ili ve ilçesinde teşkilat yapılanması gerçekleştirme hedefi olan, faaliyetlerine inovatif bakış açısıyla devam etmektedir. Eğitimde Mükemmellik sadece beni değil buna inanan ve ekipte yer alan herkesi heyecanlandıran bir isim. Çünkü etki gücü kendi başlarına yüksek olan bireylerin bir arada olmaları sinerji yaratmakta, var olan güçlerine güç katmakta ve Eğitimde Mükemmellik Derneğini iddialı yapmaktadır.

Hiç birşey göründüğü gibi değil mükemmellikte öyle bir kavram. Pek çok insan mükemmelliği ürkütücü buluyor oysa onun iyi yönünü bir keşfetseler inanın bırakmak istemezler. Ben keşfettim, benim sevdam oldu ve tüm yaşantımı değiştirdi. Bunu keşfeden benim gibi pek çok insanın da yaşamına dokunmuştur. Bu kavramın işte böyle sihirli bir tarafı var. Benim tarafımdan keşfedildi senin tarafından da keşfedilmeyi bekliyor. Bu kavramı anlamak için ufak bir yolculuğa çıkalım mı?

İnsanoğlu hep daha iyisini elde etmek için arayış içerisinde olmuştur. Onun bu en iyisine ulaşma arzusu ve arayışı hiç bitmemiştir. Nitekim bu en iyisinin aranması insanoğlunun mükemmellik yolculuğudur. Esasında bu mükemmellik arzusu ve arayışı hepimizde vardır. Hepimiz en iyisini elde etmek için yıllardır çabalamıyor muyuz? Şöyle bir bakalım kendimize, emekliyoruz, yürüyoruz, koşuyoruz, yüzüyoruz, uçuyoruz. İşte bunların hepsi bizim en iyisine ulaşma yolculuğumuz sonucu ortaya çıkan durumlardır.

Dünyanın daha yaşanılabilir bir yer olması için yeni liderler yetiştiren eğitim kurumlarımızın, yeni liderlere örnek olacak mükemmel liderlik davranışları sergileyen yöneticilere ve öğretmenlere ihtiyacı vardır. Nitekim eğitimin politik işlevlerinden biri olan geleceğin liderlerini yetiştirme gibi bir misyonu üstlenmiş temel eğitim kurumları olan okulların yöneticilerinden ve öğretmenlerinden de beklenen eğitimde mükemmel liderlik davranışları sergilemeleridir.

Ekonominin itici gücü olan entelektüel sermayeyi yetiştiren eğitim kurumlarının başında gelen okulların en iyi şekilde yönetilmesi hem eğitimi talep eden hem de arz eden kişi ve kurumların üst düzey beklentileri arasındadır. Bizde bu beklentileri yerine getirecek olan yöneticilerin ve öğretmenlerin eğitimi için varız diyoruz.